Arenguvõimelistele tootmisettevõtetele tuleb riigil luua atraktiivne võimalus, et minna üle nn küber-füüsilisele tootmissüsteemile CPPS (Cyber Physical Production System), kirjutab Tallinna Tehnikaülikooli mehhanotehnika PhD Tanel Aruväli.

- Tallinna Tehnikaülikooli mehhanotehnika PhD Tanel Aruväli.
- Foto: Erakogu
Madal tootlikkus on suurel määral tingitud tootmise staatilisest planeerimisest ja IT-lahenduste vähesest integreeritusest tootmistsehhis.
Tootmisettevõtetes on tihti justkui kaks eraldi maailma: digitaalne planeerimine ja füüsiline tootmine. See ei ole probleemiks ainult Eestis. Me peaks loobuma soovist kopeerida Põhjamaade tootmissüsteeme, et saavutada nendega võrdväärne tootlikkuse tase. Need süsteemid olid eesrindlikud dekaad tagasi, kuid praegu pigem stagneeruvad. Võimalusel tuleks see etapp vahele jätta ja pöörata pilgud CPPSile.
Lõimimine
CPPSi põhiidee on integreerida füüsiline tootmisvoog lahutamatult digitaalse informatsioonivooga objektide vahelise kommunikatsiooni kaudu intelligentses keskkonnas.
Euroopa juhtivas tööstusriigis Saksamaal on riiklik programm Industrie 4.0, mille käigus on teadusasutuste ja tootmisettevõtete koostöös CPPSi elemente välja töötatud ja demotehaseid püstitatud. Sellealase teadustööga on alustatud ka Tallinna Tehnikaülikoolis. Saksamaa on tugev nii tootmis- kui arendustegevuses, kuid puudu jääb ühtsusest siseriiklike uuenduste elluviimisel. Näiteks ID-kaarti on püütud kasutusele võtta ligi 10 aastat.
Sama saatus võib tabada ka CPPSi, mis ilmselt leiab rakendust vaid mõnes tehases. Eesti on end näidanud väga uuendusmeelsena, eriti IT-lahenduste juurutamisel. Seega, miks Eesti ei võiks Saksamaast mööduda ja napsata endale tootmisrevolutsiooni elluviija tiitli.
Aeg osutada vastuteene
Viimase aastaga on riik üllatanud ettevõtjaid mitme seadusemuudatusega, mis ei ole sooja vastuvõttu pälvinud. Nüüd on aeg anda midagi tagasi ja toetada Eesti rikkuse allikat, arenguvõimelisi tootmisettevõtteid, uudse tootmissüsteemi juurutamisel.
Tuleb luua riiklik toetusmeede, mis aitab ettevõtjatele esmalt ideed tutvustada, seejärel muudatusi planeerida ja analüüsida ning lõpuks neid ellu viia.
Tootmisrevolutsiooni esimese elluviijana tõuseb Eesti kui innovatiivse tööstusriigi maine maailma parimate sekka. See aitab avada eksportivatele ettevõtetele välisturge üle maailma. Suurim kasu igale üksikule ettevõttele tuleb tema tootmise reaalsest efektiivsuse hüppelisest kasvust.
Artikkel ilmub Tallinna Kaubamaja, Danske Banki, Saku Õlletehase, Mootor Grupi, EMT ja Elioni ning Äripäeva arvamuskonkursi Edukas Eesti raames.
Autor: Tanel Aruväli
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!